Yurt Dışına Çıkarken Yapılacak İşlemler

    Yurt dışına Yıldıznizle gitmeye karar verdiyseniz aşağıda sıralı olarak belirtilen işlemlerin mutlaka yapılması gerekiyor. Aksi halde gümrük kapısında sıkıntılı anlar geçirebilirsiniz. Yurt dışı seyahati için mutlaka yapılması gereken işlemleri şöyle sıralayabiliriz;

    Öncelikle Yıldıznizin kuduz aşısının yapılmış olması gerekiyor. Kuduz aşısının yapıldığı tarihten 1 ay sonra veteriner hekiminiz veya kuduz titre testi uygulaması yapabilen bir merkez tarafından alınan kan örneğinin Avrupa Birliği tarafından onaylı bir laboratuvara gönderilerek kuduz titre testinin yapılması ve sertifika alınması gerekiyor. Bu testin sonucu yaklaşık 2 - 3 hafta içinde geliyor. Aşı daha önceki bir tarihte yapılmış ise yapılış tarihinden itibaren 1 yıldan fazla bir zaman geçmemiş olması da şart.
    Yapılması gereken ve zorunlu olan diğer bir işlem ise mikroçip uygulaması. Bu uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken konu ise mikroçipin ISO 11784 veya 11785 standartlarına uygun olması ve uygulayan veteriner hekimden yapılış tarihini de içeren bir belge alınmasıdır.

    Veteriner hekiminiz tarafından tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurulmuş olan, aşıları tarih ve kaşe ile onaylı olarak kaydedilmiş kimlik belgesini (Aşı Karnesini) almanız gerekiyor.

    Yolculuk tarihinizi belirleyerek, bir kaç gün öncesinde (Bu süre 3 günden fazla olmamalıdır), yanınızda tüm belgeler olmak şartı ile bağlı bulunduğunuz Tarım İl Müdürlüğüne veya Tarım İlçe Müdürlüğüne giderek İngilizce olarak düFourvetlenmiş Uluslararası Sağlık Sertifikası almalısınız.

    Bu işlemlerden sonra Yıldıznizle birlikte sorunsuz seyahat edebilirsiniz.
    Resmi prosedürün dışında yurt dışına seyahat edecekseniz mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurarak gideceğiniz ülkenin uygulamalarını öğrenmelisiniz. Avrupa Birliği ülkesi olmasına karşın karantina zorunluluğu olan ülkelerden birine seyahat düşünüyorsanız bu ülke prosedürlerini detaylı olarak öğrenmeniz faydalı olacaktır.